At kuyruğu Bitkisi ve Faydaları

Bu bitki ormanların nemli bölgelerinde yetişen bunun yanı sıra bataklık bölgelerinde de görülebilen bir ot çeşididir. Bu otların boyları 50 cm civarıdır ve çok yıllı bir bitkidir. Bu bitkinin bu güne kadar içinde bulunan birçok madde bulunmaktadır. Bunların bilinenlerini başlıca sıralayacak olursak;

Acı Madde

Saponin: Bitkilerde yaygın olarak bulunan bir glikozittir.

Tanen: Bademcik, Farenjit ve Basur gibi bazı rahatsızlıkların ilaçlarında kullanılan ve bitkilerin genelde bitkilerin köklerinde kabuklarında ve meyvelerinde bulunur.

Silisik Asit: İnsan bünyesinin vazgeçilmez ve tamamlayıcı maddelerinden birisidir.

Çeşitli Alkoloidler: Tedavi edici zehirler olarak da bilinirler. Yaygın olarak ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Potasyum: Beslenmede hayati derecede önemli bir mineraldir. Vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanmasında önemli derecede etkisi bulunmaktadır.

Yukarıda size at kuyruğu bitkisinin içeriğini ve içeriğinde bulunan bazı maddelerin ne tür görevlere sahip olduklarından az çok bahsettik. Şimdi sizlere Atkuyruğu bitkisinin genel kullanım alanlarından ve faydalarından bahsetmeye çalışacağız.

Bilinen en belirgin özelliği romatizma ağrılarının giderilmesi için kullanıldığıdır. Ama bunun yanı sıra kullanım alanına göre kanınızı temizler. Saç köklerinizin sağlıklı bir hal almasını sağlayarak kepeklerin giderilmesinde kullanılır. Sindirim sisteminizi kuvvetlendirerek vücut direncinizin artmasına katkıda bulunur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi içeriğinde bademciklerinize fayda edebilecek bazı içerikler mevcuttur bunun sonucu olarak bademcik iltihaplarının giderilmesinde ve ağız sorunlarınızda bilinen birçok etkisi bilinmektedir. Böbreklerinizi temizleyerek böbrek taşlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Kronik rahatsızlıklarda ve öksürük gibi bazı sorunlarda kullanıldığı takdirde bu rahatsızlıkların giderildiği görülmüştür. Son olarak balgam ve idrar söktürücü olarak da kullanıldığı bilinen bir gerçektir gargara yolu ile kullanıldığı takdirde balgam söktürücü etkisinin çok kısa sürede görüldüğü bilinmektedir.

Şunları yapabilirsiniz Bir Cevap Yazın, veya önceki kendi sitenizden.

Bir Cevap Yazın