Yüzde Yanma Hissinin Nedenleri

Yüzde yanma hissi iki farklı temel nedenden oluşabilmektedir. İlk temel nedenlerimiz sigara, alkol, aşırı acı ve baharatlı yiyecekler, bazı hastalıkların bırakmış olduğu küçük çaplı hasarlar ile oluşan zararsız nedenlerdir. Bu nedenlerden oluşan yüzde yanma hissi kısa sürelidir ve bir süre sonra tamamıyla kendiliğinden tamamıyla ortadan kalkacaktır.
İkinci temel nedenimiz ise sempatik hiperaktiveye bağlı olarak gelişen tıbbi açıdan ciddi bir problem olan hastalıklardır. Bu hastalıkta yüzümüzde bulunan kan damarlarının yavaşça genişlemesi ve bunun sonucunda da çok acı verici yüz yanmalarının ortaya çıkması ile oluşur.
Yiyecekten veya başka etmenlerden olduğunu düşündüğünüz yanma hislerinin eğer ki uzun sürdüğünü fark ederseniz mutlaka en yakın dahiliyeye gitmelisiniz. Çünkü bu hastalık yüzünüzdeki hücrelere ciddi hasarlar verebilen bir hastalıktır.
Bu hastalığın tedavisi için ise 2 farklı yöntemi vardır. Birinci tedavi yöntemi vasküler lazer tedavisidir. Bu tedavi yöntemi çok masraflı fakat kısa sürede sonuç veren ağrısız bir yöntemdir. Risk oranı çok azdır ve hastalığın iyileşme oranı yüksektir.
Ülkemizde çok az hastanede bulunmaktadır.
İkinci tedavi yöntemimiz ise cerrahi bir yöntemdir. Kişi yüzündeki genişleyen damarlara müdahale edilmek amacıyla sempatik sinirler kesilmeye çalışılır. Sadece uzman ve sayılı doktorun gerçekleştirilebildiği bu tedavi en son çözüm yolu olarak sunulmaktadır. Ameliyat risklidir ve daha sonrasında çeşitli ağrılara da sebep olabilmektedir. Masraf bakımından diğer tedavi yöntemlerine göre daha az olsa da uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.  Bu yüzden doktor araştırması yapar iken çok hassas davranmalı ve dikkatli karar vermeniz gerekmektedir.

Şunları yapabilirsiniz Bir Cevap Yazın, veya önceki kendi sitenizden.

Bir Cevap Yazın